SAĞLIKLI BİR ÇALIŞMA ORTAMI İÇİN ERGONOMİ ÇÖZÜMLERİ

Herşey işyerinde sağlıklı bir yaşam tarzı başlar. Ne yazık ki, birçok çalışan ve işveren iş istasyonlarının ergonomisine dikkat etmemektedir. Standart boyutlarda masa ve sandalyelerin kurulumu ve ayrıca bireysel ayarların olmaması, uzun vadeli sonuçları olan sorunlara yol açar. Kötü duruş iş performansına büyük zarar verebilir, ancak mahremiyeti de etkileyebilir. Bu nedenle, işverenlerin ve çalışanların işyerinin ergonomisine dikkat etmesi mantıklıdır. Ancak ergonomik bir iş istasyonu nedir ve her iki taraf da ofisi uzun vadeli sağlığı koruyacak şekilde nasıl tasarlayabilir? İşyeri ergonomisine ilişkin en önemli bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Ergonomiyi işyerinin bir parçası olarak uygulamak, rahat bir ortamdan çok daha fazlasını ve daha az yaralanma ve hastalık riski sağlayabilir. Ergonomik kaygıları belirleyerek ve başarılı bir program uygulayarak, şirketinizin en düşük parasına fayda sağlayabilirsiniz.Yapılan araştırmalar güvenlik / ergonomiye yatırılan her 1 $ 'ın 3-6 $ yatırım getirisine sahip olduğunu göstermiştir.

İyi şekilde uygulanan bir ergonomi programı, çalışanların tazminat taleplerini azaltarak, devamsızlığı azaltarak ve ciroyu azaltarak şirketinizin üretkenlik ve verimlilik potansiyelini en üst düzeye çıkarabilir. Bir ergonomi programına yatırım yaparak, daha yüksek kar elde etme, kaybedilen iş günlerinde azalma görme ve daha mutlu ve sağlıklı bireyler istihdam etme ve sonuçta çekici bir işveren olma olasılığınız artar.

İşyerinde ergonomi neden önemlidir?

 

Zamanımızın çoğunu işte geçiriyoruz. Çoğu kişi için bu, her gün bilgisayarlarının önünde oturmak anlamına gelir. Ancak uzun süre hareketsiz oturmak vücudumuza zarar verebilir ve her zaman çeşitli ağrılara ve hastalıklara neden olma riskini taşır. Bunlar, yetersiz bir şekilde yerleştirilmiş masaların neden olduğu postürel problemlerin yanı sıra egzersiz eksikliği ve yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan kardiyovasküler ve sindirim problemlerini içerir. Ergonomik bir iş istasyonu, uzun vadeli sağlığı korumak ve böylece olası postüral sorunları veya hastalıkları önlemek için tasarlanmıştır.

Ergonomik bir çalışma alanı, iyi bir sandalye ve uygun bir masadan daha fazlasıdır. Aydınlatma koşulları, teknik ekipman ve çalışma alanının kendisi de işyerinde sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca işyerinde yasal olarak tanımlanmış molalara uymaya, sağlıklı beslenmeye ve yeterli fiziksel aktiviteye dikkat etmelisiniz. Ergonomik bir iş yeri, yalnızca uzun vadede sağlığa verilen zararı önlemekle kalmaz, aynı zamanda üretkenliği ve çalışan memnuniyetini de artırır.

İyi bir duruş için nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

İş yerinde iyi ergonomi için, iş ekipmanıyla ilgili olarak, vücudun bir tarafında aşırı stresi önlemek için paralel ve simetrik hizalama önerilir. Dik oturma pozisyonunda çalışabilmeniz için monitörünüzün üst kenarı göz hizasında olmalıdır. Gözlerinizi korumak için ekrandan uygun bir mesafe de çok önemlidir. Örneğin, 24 inçlik bir monitör için minimum mesafe 100 cm'dir. Özellikle klavyeyi kullanmak için eğilmekten kaçının. Ayakta durmak eller için nazik olabilir, ancak ergonomik iki parçalı klavye ayrıca kol duruşunu iyileştirmeye ve boyun ve bilek rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Duruş, fare kullanırken de önemli bir rol oynar: ideal olarak, farenin üzerindeki kol, masanın kenarıyla dik bir açı oluşturur.

Doğru duruşa sahip olmanın yanı sıra, düzenli egzersizler ve molalar çok önemlidir. Saatte en az beş dakika dinlenmelisiniz, bu sırada gözleriniz ekrandan dinlenebilir. Hareket etmek ve vücudunuzu rahatlatmak için bu moladan yararlanın. Aydınlatma ve akustik de sağlığımızı etkileyebilir ve bu nedenle ergonomik bir iş istasyonu oluşturmak için dikkate alınmalıdır: gözleri çok az ışık yorar, bu nedenle minimum parlaklığa sahip olmaya dikkat edin. Gün ışığı tercih edilir, bu nedenle masa mümkünse bir pencere yanına kurulmalıdır.

Ayrıca çalışmak için sessiz bir yer bulmaya çalışın. Yüksek gürültü seviyesi konsantrasyonu azaltır ve stres seviyelerini artırır. Yazıcılar veya fotokopi makineleri gibi gürültülü ekipmanlar ayrı odalara yerleştirilmelidir. Ek olarak, iş istasyonlarını daha büyük bir ofiste düzenlerken, çalışma masaları arasında yeterli hareket özgürlüğü sağlamak ve komşu çalışma masalarındaki konuşmaları aksatmamak için yeterli alan sağlanmalıdır. Döşeme, ses seviyelerini azaltmaya da yardımcı olabilir: halı veya yumuşak plastik zeminler sert zeminlerden daha iyi yalıtılır - çelik ve cam yüzeyler, sesi ahşap mobilya veya dolap cephelerinden daha güçlü yansıtır .

Ergonomik çalışma alanı nasıl olmalıdır?

 

İyi bir çalışma ortamı alttaki özelliklere sahip olmalıdır,

 

  • İş istasyonu masasının yüksekliği oturma pozisyonunda 0.65 ile 0.74 metre arasında

  • Doğal ışık kullanarak parlamayan aydınlatma

  • Servikal destek

  • Hareketleri takip eden ve sırtın eğriliğine uyan ergonomik koltuk

  • Yükseklik, derinlik ve genişlikte ayarlanabilir kolçaklar

  • Derinliği ayarlanabilir koltuk

  • Dirsek ortası yüksekliğinde klavye

  • Bacakların pozisyonunu değiştirmeye izin veren ayak dayama yeri

  • Ayarlanabilir ekran tutucu

  • Ergonomik avuç içi veya fare desteği

Ekran önünde çalışmak...

 

Bir ekran önünde yoğun bir şekilde çalışmak, görsel yorgunluk, kas-iskelet sorunları ve stres gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu bozuklukların kökenindeki risk faktörleri biyomekanik (uzun süreli ve kısıtlayıcı statik duruş, hareketlerin tekrarlanması,…), örgütsel (günlük süre, yoğun çalışma, molaların olmaması,…) ve psikososyaldir (stres, zihinsel yük,…). İş organizasyonuna, ekrandaki görüntüye, iş istasyonunun yerleşimi ve düzenine, giriş cihazlarına (klavye, fare vb.) Ve yazılıma müdahale edilerek bu sorunları sınırlandırmak mümkündür.

Ana ergonomik öneriler, açık renkli bir arka plan üzerinde karakterlerin gösterildiği bir mat ekran seçmektir Ekran, monitörün üst kısmı göz seviyesine ayarlanacak şekilde pencerelere dik olarak yerleştirilmelidir (progresif camlı kişiler hariç) ve klavyenin kenarı tezgahın kenarından 10-15 cm uzakta bulunur. İşin organizasyonu ile ilgili olarak, klavyede yazarken çalışma yüzeyindeki bileklerin destek ve desteklememe aşamalarının ve duruşlarının değiştirilmesi önerilir, fare mümkün olduğunca yakın olmalıdır. çalışanın ve ekran önündeki iş yoğun ise her saat aktif bir mola vermek.

Ekran Özellikleri

 

Ekran Yüksekliği;

Görme ve duruş arasında bir uzlaşma sağlamak için, ekranın daha aşağıda konumlandırılması gereken belirli progresif gözlük camlarını kullanan çalışanlar dışında monitörün üst kısmı göz seviyesinde olmalıdır.

 

Göz - ekran mesafesi;

Alfasayısal olarak, göz ile ekran arasındaki en uygun mesafe, esas olarak görüntülenen karakterlerin veya sayıların boyutuna bağlıdır. Pratikte, yaklaşık 50 cm ila 70 cm'lik bir göz-perde mesafesi (ekranın boyutuna bağlı olarak) tatmin edici bir görsel rahatlık sağlar.

 

Bir dizüstü bilgisayarla çalışmak;

Taşınabilir bir mikro bilgisayarda çalışan çalışanlar için, harici bir ekrana bağlı bir yerleştirme istasyonuna ve ayrıca giriş cihazlarına (klavye, fare) bağlantı tercih edilmelidir. Alternatif olarak, ekranın üst kısmını göz hizasına yerleştirmenizi sağlayan yükselticiler de vardır. Bilgisayarın dayandığı eğimli bir düzlemdir. Optimum klavye yazma koşullarını korumak için standart bir klavye daha sonra dizüstü bilgisayara bağlanmalıdır.

 

Birden çok ekranda çalışmak;

Çalışan 2 ekranda çalışıyorsa ve birine diğerinden çok daha fazla danışılıyorsa çalışanın önüne konulmalıdır. Aksi takdirde 2 ekran çalışana göre simetrik olarak yerleştirilir. 2 ekran bir görüntüleme açısından yalnızca bir ekransa, imlecin bir ekrandan diğerine hareket etme hızını artırmak da yararlı olabilir. Çalışan 3 ekran üzerinde çalışıyorsa, bunlar göz ile bu ekranlar arasında aynı mesafeye sahip olacak şekilde bir yay şeklinde düzenlenmelidir. 4 veya daha fazla perde ile, çalışan koltuğu ile hareket edebilmelidir, bu nedenle tekerlekleri olmalıdır. Her durumda, ekranlar yan yana yerleştirilmeli ve ekran polaritesi hepsinde aynı olmalıdır. Çoğu durumda, açık renkli bir arka planda karanlık karakterlerin görüntülenmesine karşılık gelen pozitif bir polaritenin tercih edilmesi önerilir).

 

Klavye

 

Klavye eğilebilir, ekrandan ayrı olmalı ve parlamayı önlemek için mat bir yüzeye sahip olmalıdır. Ortalama kalınlığı 3 cm'yi geçmemelidir. Klavyenin kalınlığı ve eğimi bileklerin uzatılmasını sınırlamalıdır, bu nedenle ayakların uzatılması tavsiye edilmez. Ellerin ve ön kolların ara sıra desteklenmesine izin vermek için klavye çalışanın önüne yerleştirilmeli ancak tezgahın kenarında olmamalıdır. Çalışma yüzeyinin kenarı ile klavye boşluk çubuğu arasında 10 ila 15 cm'lik bir mesafe bu desteği sağlar. Yazı yazarken bileklerinizi sürekli olarak masanın kenarında tutmaktan kaçının.

 

Mouse

 

Farenin boyutu ve şekli elinkiyle aynı olmalıdır. Fare, omuz hizasında, önkol masanın üzerinde duracak şekilde veya çok az kullanılırsa klavyenin önüne yerleştirilebilir. Dikey fareler daha nötr bir önkol duruşu sağlar. Üst ekstremite ekstremitesindeki kas yükünü azaltma eğilimindedirler, özellikle doğal el-önkol çizgisine saygı duyulursa. Eğimli dikey fareler, duruş, his ve performans arasında iyi bir uzlaşmadır. Klavye ve fare kullanımıyla ilgili tavsiyelere uyulursa, avuç içi dayanağının kullanılması haklı değildir.

Ortam Aydınlatması

 

Parlak ortam Ekranlarda çalışmak özel aydınlatma gerektirir. Ekrandaki parlamaları ve yansımaları önlemek için doğal ve yapay aydınlatma uyarlanmalıdır. Tatmin edici görsel performans sağlamak için ekranın parlaklığı ile çalışma alanının farklı alanlarının (görev, duvarlar, tavanlar, zemin, gün ışığı çıkışları, ışıklar) parlaklığı arasındaki zıtlıklar olabildiğince azaltılmalıdır. İdeal olarak, bilgisayarlı çalışma için tasarlanmış bir odanın cam alanı, taban alanının dörtte birini geçmemelidir ve bu odanın yalnızca bir tarafında pencereler olmalıdır. Doğal ışıktan yansımalardan ve parlamalardan kaçınmak için mümkün olduğunca perdeleri pencerelere dik yerleştirin. Her şeye rağmen, çalışanlar gün içinde gözlerinde veya ekranlarında güneş varsa, pencerelere panjur takmak bir çözümdür. Çıtaların yönünü ayarlayarak az ya da çok ışığın tavana geri dönmesine izin veren yatay çıtalı olanları tercih edin ve yarıya indiklerinde gökyüzünün görüşünü sınırlayın.

 

Çevresel Gürültü

 

Gürültü, yorgunluk ve stres kaynağıdır. Gerçekleştirilen görev konsantrasyon gerektirdiğinden daha da utanç verici. Gerçekleştirilen görev ne kadar zor ve karmaşıksa, bilişsel performansın azalması gibi olumsuz gürültü etkilerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

 

Ortam Sıcaklığı

 

LCD ekranlar, CRT ekranlara göre çok daha az ısı yayar. Öte yandan, yeşil bitkiler yeterli nemin korunmasına yardımcı olabilir.